„hymyillä" konjugieren - Finnisch-Konjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnischKonjugation "hymyillä"

Infinitiivi
finnisch
  • hymyillä
Preesens
finnisch
  • hymyilen
II-Partisiippi
finnisch
  • hymyillyt

Indikatiivi

Preesens

minä
hymyilen
sinä
hymyilet
hän/se
hymyilee
me
hymyilemme
te
hymyilette
he
hymyilevät
passiivi
hymyillään

Preesens, negatiivinen

minä
en hymyile
sinä
et hymyile
hän/se
ei hymyile
me
emme hymyile
te
ette hymyile
he
eivät hymyile
passiivi
ei hymyillä

Imperfekti

minä
hymyilin
sinä
hymyilit
hän/se
hymyili
me
hymyilimme
te
hymyilitte
he
hymyilivät
passiivi
hymyiltiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en hymyillyt
sinä
et hymyillyt
hän/se
ei hymyillyt
me
emme hymyilleet
te
ette hymyilleet
he
eivät hymyilleet
passiivi
ei hymyilty

Perfekti

minä
olen hymyillyt
sinä
olet hymyillyt
hän/se
on hymyillyt
me
olemme hymyilleet
te
olette hymyilleet
he
ovat hymyilleet
passiivi
on hymyilty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole hymyillyt
sinä
et ole hymyillyt
hän/se
ei ole hymyillyt
me
emme ole hymyilleet
te
ette ole hymyilleet
he
eivät ole hymyilleet
passiivi
ei ole hymyilty

Pluskvamperfekti

minä
olin hymyillyt
sinä
olit hymyillyt
hän/se
oli hymyillyt
me
olimme hymyilleet
te
olitte hymyilleet
he
olivat hymyilleet
passiivi
oli hymyilty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut hymyillyt
sinä
et ollut hymyillyt
hän/se
ei ollut hymyillyt
me
emme olleet hymyilleet
te
ette olleet hymyilleet
he
eivät olleet hymyilleet
passiivi
ei ollut hymyilty

Finde die am häufigsten benutzten finnischen Verben.