„heilua" konjugieren - Finnisch-Konjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnischKonjugation "heilua"

Infinitiivi
finnisch
  • heilua
Preesens
finnisch
  • heilun
II-Partisiippi
finnisch
  • heilunut

Indikatiivi

Preesens

minä
heilun
sinä
heilut
hän/se
heiluu
me
heilumme
te
heilutte
he
heiluvat
passiivi
heilutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en heilu
sinä
et heilu
hän/se
ei heilu
me
emme heilu
te
ette heilu
he
eivät heilu
passiivi
ei heiluta

Imperfekti

minä
heiluin
sinä
heiluit
hän/se
heilui
me
heiluimme
te
heiluitte
he
heiluivat
passiivi
heiluttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en heilunut
sinä
et heilunut
hän/se
ei heilunut
me
emme heiluneet
te
ette heiluneet
he
eivät heiluneet
passiivi
ei heiluttu

Perfekti

minä
olen heilunut
sinä
olet heilunut
hän/se
on heilunut
me
olemme heiluneet
te
olette heiluneet
he
ovat heiluneet
passiivi
on heiluttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole heilunut
sinä
et ole heilunut
hän/se
ei ole heilunut
me
emme ole heiluneet
te
ette ole heiluneet
he
eivät ole heiluneet
passiivi
ei ole heiluttu

Pluskvamperfekti

minä
olin heilunut
sinä
olit heilunut
hän/se
oli heilunut
me
olimme heiluneet
te
olitte heiluneet
he
olivat heiluneet
passiivi
oli heiluttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut heilunut
sinä
et ollut heilunut
hän/se
ei ollut heilunut
me
emme olleet heiluneet
te
ette olleet heiluneet
he
eivät olleet heiluneet
passiivi
ei ollut heiluttu

Finde die am häufigsten benutzten finnischen Verben.